Leczenie pokrzywki

Leczenie pokrzywki
5 (100%) 5 głosów
Pokrzywka jest dolegliwością, która może być wywołana przez szereg czynników. Jakie mogą być przyczyny tego schorzenia oraz jak leczyć pokrzywkę?

Pokrzywka zazwyczaj jest wynikiem reakcji alergicznej. Zazwyczaj powodem powstawania swędzących czerwonych plam na skórze są alergeny pokarmowe. Ale warto pamiętać, że równie silnym alergenem może być zwierzęca sierść, pot czy światło słoneczne. W przypadku osób z alergią, należy również uważać przy podawaniu często uczulających leków, takich jak penicylina czy kwas acetylosalicylowy. Pokrzywka może pojawić się również bez występowania alergenów. Do tej grupy należy między innym pokrzywka wysiłkowa czy zmiany skórne tego typu pojawiające się na skutek działania ciepła lub zimna.

Jak leczyć pokrzywkę

W przypadku takiego schorzenia autoimmunologicznego, jak pokrzywka leczenie obejmuje przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenem oraz ogólne minimalizowanie objawów. Jeśli możliwe jest przeprowadzenie odczulania, warto to zrobić – pozwala to zwykle na zlikwidowanie lub znaczne zmniejszenie większości objawów pojawiających się przy alergii.

W przypadku alergii pokarmowych, których objawem może być między innymi pokrzywka, odczulanie nie jest możliwe. Dlatego jedynym wyjściem jest unikanie uczulających produktów. W przypadku pokrzywki cholinergicznej leczenie polega przede wszystkim na unikaniu sytuacji, które mogą być powodem pocenia się. W sytuacji, gdy objawy pokrzywki są niezwykle silne, konieczne może być podanie leków przeciwhistaminowych. Gdy objawy pokrzywki nasilają się i zmiany występują również wewnątrz jamy ustnej, może to świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym. W takim przypadku niezbędne jest szybkie podanie domięśniowo adrenaliny.

Naturalne sposoby na pokrzywkę

Czy możliwe jest naturalne leczenie pokrzywki? Wiele ziół wykazuje działanie przeciwhistaminowe i w przypadku, gdy objawy choroby nie są bardzo nasilone, można z powodzeniem je stosować.

Pierwszym ziołem, które warto wziąć pod uwagę w przypadku leczenia pokrzywki, jest pokrzywa. W przypadku, gdy potrzebne jest bardziej intensywne działanie, zamiast naparu lepiej jest użyć soku lub specjalnych kapsułek.
Innymi ziołami, które można stosować w celu zminimalizowania objawów pokrzywki są rumianek, mniszek lekarski oraz liście babki lancetowatej i brzozy. Wypróbowaną metodą zmniejszającą swędzenie skóry, nie tylko w przypadku pokrzywki, ale także innych chorób skóry, jest kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej lub sody oczyszczonej. Niektórzy w tym celu dodają do kąpieli także rozgotowane płatki owsiane. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy pokrzywka jest spowodowana podwyższeniem temperatury ciała, lepiej zdecydować się na chłodniejszą kąpiel.

Przyczynowe leczenie pokrzywki nie jest możliwe, ponieważ jest to objaw schorzeń autoimmunologicznych. Nie należy również lekceważyć tej dolegliwości i rezygnować z wizyty u lekarza, kiedy pojawią się objawy. Pokrzywka w niektórych wypadkach może być bowiem symptomem infekcji wirusowych, w tym tak poważnych, jak zapalenie wątroby. Pokrzywka może być również początkowym objawem nadczynności tarczycy, dlatego warto niekiedy wykonać badania także w tym kierunku.

3 thoughts on “Leczenie pokrzywki

  1. Pioter

    Leczenie pokrzywki powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza dermatologa. Ja mogę polecić doktora Igora Michajłowskiego, który bez wątpienia jest najlepszym specjalistą w Trójmieście. Podobno leczy najtrudniejsze przypadki z całej Polski, ale nie widać żeby się z tym obnosił. Jak poszedłem z pokrzywką to był pierwszym, który mi pomógł.

    Reply
  2. squash master

    Nie powinno, ale musi. Leczenie pokrzywki często jest zaniedbywane, bo ludzie się cieszą, że samo przeszło. A to tylko objawy na chwilę się skończyły, a za chwilę znowu powrócą. W wielu przypadkach z jeszcze większą mocą niż wcześniej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3