Objawy pokrzywki

Objawy pokrzywki
5 (100%) 21 głosów
Pokrzywka często jest schorzeniem alergicznym. To dolegliwość, która może pojawić się przy wielu chorobach. Samo leczenie pokrzywki może nie pomóc, jeśli nie zostanie rozpoznana przyczyna takiego stanu. Jak objawia się pokrzywka, co można zrobić, żeby ją wyleczyć i czy zawsze istnieje taka konieczność?

Objawy pokrzywki to przede wszystkim zaczerwieniona i lekko napuchnięta skóra. Zmiany skórne w przypadku pokrzywki zazwyczaj swędzą i mogą mieć różną średnicę. Bardziej niebezpiecznym stanem jest zlewanie się plam w jedną większą – nazywane jest to obrzękiem naczynioruchowym. W ciężkich przypadkach pokrzywka pojawia się nie tylko na skórze, ale również na błonach śluzowych w gardle i jamie ustnej – w ten sposób objawia się zazwyczaj wstrząs anafilaktyczny i występuje on zwykle po kontakcie z alergenem. Jest to stan bardzo niebezpieczny – pokrzywka w przełyku może doprowadzić do uniemożliwienia oddychania.

Kiedy zaczną się objawy pokrzywki

Przy takim schorzeniu, jak pokrzywka objawy zwykle pojawiają się, gdy alergenem jest żywność. Zjedzenie alergenu szybko powoduje objawy w postaci swędzących zmian skórnych. Nawet jeśli są one niewielkie nie należy ich lekceważyć, ponieważ stan alergiczny nigdy nie wpływa korzystanie na organizm. Najprostszym sposobem objawowego leczenia pokrzywki jest unikanie alergenów, które ją powodują. Innymi alergenami w przypadku pokrzywki są niektóre leki.

Alergenem wywołującym pokrzywkę może być także zwierzęca sierść. Warto pamiętać, że obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia testu uczuleniowego, nawet w warunkach domowych. Bardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się jednak na teście przeprowadzonym przez lekarza. Mimo to warto pamiętać o możliwości przeprowadzenia testu w domu, kiedy szybka wizyta u lekarza jest niemożliwa, ponieważ w przypadku alergii unikanie uczulających substancji jest bardzo istotne.

Inne objawy pokrzywki

Objawy pokrzywki mogą pojawić się nie tylko na skutek alergenów. Istnieje tak zwana pokrzywka wysiłkowa, która objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry oraz utrudnionym oddychaniem. Pokrzywka może się pojawić również na skutek działania zimna lub ciepła. Tego typu objawy także nie są wynikiem kontaktu z alergenami. Coraz częściej mówi się również o możliwości wystąpienia pokrzywki na skutek ekspozycji skóry na światło słoneczne. W tym przypadku mówi się jednak o pokrzywce alergicznej – czyli tak zwanym uczuleniu na słońce.

Pokrzywka może być również całkowicie nieszkodliwym objawem. W przypadku tak zwanego dermografizmu pokrzywka może pojawić się po intensywnym pocieraniu skóry jakimś przedmiotem. Zazwyczaj jako przykład podaje się przejechanie po skórze paznokciem lub długopisem. Taka pokrzywka powstaje dokładnie w miejscu urazu i znika samoistnie po pewnym czasie. Warto wiedzieć, że nie każdy człowiek ma tego typu objawy, jednak dermografizm nie jest zaliczany do schorzeń i nie wymaga żadnego leczenia.

W przypadku ograniczonej pokrzywki nie stosuje się leków, zaleca się jedynie unikanie alergenów. W przypadku cięższych objawów stosuje się leki przeciwhistaminowe.

2 thoughts on “Objawy pokrzywki

  1. hajs

    Objawy pokrzywki przy uczuleniu na słońce pokazują się praktycznie zawsze w przypadku, gdy ktoś ma uczulenie na słońce. Każda osoba z jasną karnacją nie powinna pokazywać się za długo na słońcu, bo zawsze skończy się to uczuleniem albo pokrzywką, albo oparzeniem słonecznym nawet po chwili opalania.

    Reply
  2. Śpiewak

    Czasem objawy pokrzywki to tylko i wyłącznie swędzenie. Nie ma żadnych wyprysków czy czerwonych krostek, które są charakterystyczne dla pokrzywki. W wielu przypadkach pokrzywka po prostu raz objawia się tak, a innym razem inaczej. Nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale takie są fakty, że nie ma jednorodnych objawów i nic na to nie zrobisz.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 68