Pokrzywka alergiczna

Pokrzywka alergiczna
5 (100%) 6 głosów
Pokrzywka alergiczna to przykra dolegliwość, którą można coraz częściej spotkać u osób w dowolnym wieku. Dotyka ona nie tylko osoby dorosłe i osoby w wieku emerytalnym, ale także dzieci. Coraz większa liczba przypadków zachorowania na pokrzywkę alergiczną ma swoje odzwierciedlenie we wszechobecnych alergenach, których liczba cały czas rośnie wraz z rozwojem społeczeństwa.

Przyczyny pokrzywki alergicznej

Do wystąpienia pokrzywki alergicznej mogą się przyczynić różnego rodzaju alergeny. Bywa często, że reakcję alergiczną prowadzącą do pokrzywki, oprócz pyłków lub innych alergenów unoszących się w powietrzu, wywołują także określone pokarmy i dodatki do pokarmów lub leki.

Objawy pokrzywki alergicznej

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak pokrzywka alergiczna objawy są widoczne głównie na skórze. Pojawiają się wówczas na niej tzw. bąble pokrzywowe o różnym kształcie i wielkości. Są to bąble, które swędzą i towarzyszy im często rumień oraz obrzęk. Bąble pokrzywkowe mogą się pojawiać praktycznie w każdym miejscu ciała alergika. Zdecydowanie najczęściej są one jednak widoczne na dłoniach, gdyż to właśnie przez dłonie przenosi się największa ilość alergenów. Niezwykle charakterystyczne dla bąbli pokrzywkowych jest także to, że potrafią się one przemieszczać z jednego miejsca na drugie.

Czasami oprócz bąbli, są obecne także inne objawy pokrzywki. Warto jest wymienić w pierwszej kolejności obrzęk powiek i warg. Może jednak wystąpić w takim przypadku obrzęk dróg oddechowych oraz obrzęk błony śluzowej jamy ustnej. Pokrzywka daje zatem nie tylko te objawy, które są widoczne gołym okiem.

Dwie odmiany pokrzywki alergicznej

Pokrzywka alergiczna może występować w dwóch odmianach – ostrej pokrzywki alergicznej lub przewlekłej pokrzywki alergicznej. Ostra pokrzywka alergiczna charakteryzuje się tym, że jej objawy są gwałtowne i ustępuje ona po ok. 6 tygodniach, z kolei pokrzywka przewlekła, jeśli chodzi o objawy, nasila się stopniowo, a okres, w którym ma się do czynienia z objawami to więcej niż 1,5 miesiąca – zazwyczaj są to 2,3 lub nawet 4 miesiące.

Jak można rozpoznać pokrzywkę alergiczną?

Diagnozowanie pokrzywki alergicznej obejmuje stosowanie takich metod, jak: testy skórne o charakterze punktowym ukierunkowane na alergeny wziewne lub pokarmowe, testy skórne o charakterze punktowym ukierunkowane na alergeny natywne, a także badania krwi.

Leczenie pokrzywki alergicznej

Pokrzywka alergiczna może być leczona za pomocą leków antyhistaminowych oraz sterydów. Ponadto ulgę w przykrych dolegliwościach daje także olej arganowy oraz specjalna kąpiel z wykorzystaniem mąki owsianej i mąki ziemniaczanej.

Równie istotne jest stosowanie technik relaksacyjnych oraz specjalnej diety eliminacyjnej, podczas której spożywa się tylko takie produkty, jak ziemniaki i ryż oraz pije tylko wodę i słodzoną herbatę.

Pokrzywka alergiczna leczenie powinna mieć dostosowane do występujących w jej trakcie objawów oraz ich częstotliwości. W ten sposób możliwe jest szybsze wyleczenie się z przykrych dolegliwości.

2 thoughts on “Pokrzywka alergiczna

  1. ona

    Chyba każda pokrzywka jest alergiczna, bo fakty są takie, że albo ma się uczulenie na jedno, albo na drugie. Chodzi o to, że w przypadku innych rodzajów pokrzywki i tak jest ona spowodowana jakąś alergią. Z tym, że może to być alergia na sierść, na jedzenie jakieś albo jeszcze coś innego. Zawsze musi być jednak czynnik, który wprost pokaże, że jest uczulenie a jego objawem pokrzywka.

    Reply
  2. Władek

    Jak Ty masz pokrzywkę alergiczną, to nie znaczy, że każdy. Nie zgrywaj mędrca, bo nawet w tym artykule wskazują na to, że pokrzywka może mieć różne przyczyny. Faktycznie najczęściej jest alergiczna, ale nie oznacza to, że zawsze.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 + = 59