Pokrzywka barwnikowa

Pokrzywka barwnikowa
5 (100%) 26 głosów
Pokrzywka to występująca u niemal 20% ludzi choroba skórna, manifestująca się wystąpieniem charakterystycznej wysypki, przypominającej pęcherze powstałe po oparzeniu pokrzywą. Pęcherzyki najczęściej mają barwę różową, zróżnicowane rozmiary i kształt; pojawiają się bardzo szybko i równie szybko, samoistnie ustępują. Jednym z rodzajów pokrzywki jest pokrzywka barwnikowa.

Wysypce przy pokrzywce towarzyszy świąd i ból. Ta choroba o podłożu alergicznym, zatem u jej podstaw leży nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Czynnikami powodującymi pojawienie się pokrzywki mogą być kosmetyki, produkty spożywcze, lateks, sierść lub ślina zwierząt domowych, a także niektóre leki.

Przyczyny pokrzywki

Na skutek kontaktu z alergenem dochodzi do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Powodują one miejscowe przekrwienie skóry, jej zaczerwienie i obrzęk w postaci bąbla. Bąble pojawiają się bardzo szybko, zaś czas ich utrzymywania się na skórze jest sprawą indywidualną. Niekiedy bąble znikają po kilku godzinach, innym razem utrzymują się przez kilkanaście godzin. Najczęstszym rodzajem pokrzywki jest pokrzywka ostra, spowodowana działaniem pokarmów, leków czy pyłków roślin. Z kolei rzadziej występująca pokrzywka przewlekła najczęściej spowodowana jest alergenami wziewnymi lub kwasem acetylosalicylowym.

Jak przebiega pokrzywka barwnikowa

Szczególną postacią pokrzywki jest pokrzywka barwnikowa. Są to zmiany skórne o charakterze żółtobrunatnych lub czerwonobrunatnych plam, które najczęściej zlokalizowane są na tułowiu. Wykwity mogą mieć różną wielkość. Pokrzywka barwnikowa najczęściej dotyka dzieci w wieku 1-2 lat, rzadziej występuje u dorosłych. Zmiany pokrzywkowe omijają najczęściej odsłonięte części ciała, gdyż słońce łagodzi objawy pokrzywki barwnikowej. Natomiast nasilenie zmian skórnych na tułowiu jest znaczne. Ponadto dla chorego trudny jest okres chłodniejszy, gdy nosi się mniej wycięte ubrania, zatem ograniczony jest kojący wpływ słońca na zmiany pokrzywkowe.

Diagnoza pokrzywki barwnikowej

Diagnoza pokrzywki barwnikowej opiera się na stwierdzeniu charakterystycznych zmian skórnych o charakterystycznym zabarwieniu oraz skłonność do obrzęku po potarciu zmian pokrzywkowych. Z racji przewlekłego charakteru pokrzywki barwnikowej, leczenie jest skomplikowane i długotrwałe, może sięgać nawet kilku lat u osób dorosłych. Natomiast u dzieci choroba najczęściej mija samoistnie przed okresem pokwitania.

Inną rzadziej spotykaną postacią pokrzywki jest pokrzywka naczyniowa. Najczęściej spotykana jest u młodych kobiet i nazywana jest pokrzywkowym zapaleniem naczyń. Choroba ta polega na powstaniu wyniosłych bąbli skórnych, którym nie towarzyszy świąd. Może jednak występować ból. Zmiany najczęściej ustępują w ciągu 24 godzin i mogą prowadzić do powstania przebarwień skóry. Zmianom skórnym może towarzyszyć nadwrażliwość na światło słoneczne, stany podgorączkowe, bóle brzucha oraz kostno-stawowe oraz powiększenie węzłów chłonnych. U kobiet może także rozwinąć się pokrzywka w ciąży, której przyczyna jest nieznana. Objawia się ona podobnie jak inne częste postacie pokrzywki – pęcherzykami na skórze oraz świądem.

2 thoughts on “Pokrzywka barwnikowa

  1. r

    To jest właśnie beznadziejne, że nigdy nie wiadomo ile czasu będą trwać objawy pokrzywki. Z reguły idzie szybko, niecałe pół dnia i po sprawie, ale często zdarza się, że po prostu nie da się w normalny sposób określić objawów pokrzywki, zwłaszcza jak to pokrzywka barwnikowa. I bądź tu mądry i pisz wiersze…

    Reply
  2. nie podpisuję się

    No tak to jest w chorobach, to nie jest błahe przeziębienie, żeby od razu wiedzieć, że po tygodniu będzie już wszystko ok. Pokrzywka barwnikowa czasem jest lekceważona ale właśnie przy tym rodzaju pokrzywki objawy mogą utrzymać się najdłużej. Pokory trzeba, kochani, pokory…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 65