Pokrzywka cholinergiczna

Pokrzywka cholinergiczna
5 (100%) 9 głosów
Pokrzywka cholinergiczna to postać pokrzywki, która jest spowodowana nadwrażliwością skóry na substancję zawartą w pocie. W jaki sposób przebiega pokrzywka cholinergiczna i czy możliwe jest jej leczenie?

W przypadku takiego schorzenia, jak pokrzywka cholinergiczna objawy przypominają standardową pokrzywkę. Zmiany skórne są jednak zazwyczaj mniejsze, za to pojawia się charakterystyczny świąd. Pokrzywka cholinergiczna pojawia się zazwyczaj po dużym wysiłku lub w przypadku podwyższonej temperatury, na przykład w przypadku infekcji. Warto zauważyć, że zmiany najczęściej pojawiają się w miejscach, w których proces pocenia się jest najbardziej intensywny. W przypadku podejrzenia pokrzywki cholinergicznej warto zaobserwować, czy po wysiłku swędzące punkty nie pojawiają się na przykład pod pachami.

Przyczyny pokrzywki cholinergicznej

Bezpośrednią przyczyną pokrzywki cholinergicznej jest acetylocholina. Ta substancja jest neuroprzekaźnikiem, jednak może być wydalana wraz z potem na powierzchnię skóry. W przypadku nadwrażliwości jest ona przyczyną występowania pokrzywki cholinergicznej.

Leczenie pokrzywki cholinergicznej

W przypadku takiego schorzenia, jak pokrzywka cholinergiczna leczenie obejmuje głównie działanie polegające na minimalizowaniu objawów. Dzieje się tak, ponieważ – jak w przypadku wielu innych schorzeń autoimmunologicznych – dokładna przyczyna tej choroby nie została jeszcze poznana. Dlatego też nie jest możliwe leczenie przyczynowe.

Co można zrobić, by nie dopuścić do wystąpienia objawów pokrzywki cholinergicznej? Przede wszystkim warto unikać sytuacji, w których tego typu pokrzywka może się pojawić. Należy bowiem pamiętać, że zwiększona potliwość może występować nie tylko w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego. Także spożywanie ostrych potraw, alkoholu czy kawy może sprawić, że pojawi się pokrzywka cholinergiczna. Warto więc zrezygnować z nadmiernego przyprawiania dań oraz zminimalizować ilość soli i cukru w diecie. Należy również pamiętać, że pomimo tego, iż bąble przy pokrzywce cholinergicznej bardzo swędzą, nie można ich drapać. Nie tylko może to doprowadzić do powstania blizn, ale również może być przyczyną zakażeń i infekcji skóry.

Inne sposoby na pokrzywkę cholinergiczną

Na szczęście zmiany skórne spowodowane pokrzywką cholinergiczną zwykle znikają stosunkowo szybko i nie jest potrzebne bardziej skomplikowane leczenie. W przypadku, gdy powodem występowania pokrzywki cholinergicznej jest nadmierne pocenie się, pomocne mogą okazać się środki do stosowania zewnętrznego – antyperspiranty, a także ziołowe tabletki do stosowania wewnętrznego. Jeśli nadmierne pocenie jest wynikiem stresu, pomocne mogą być również leki uspokajające.

Pomimo tego, że leczenie pokrzywki cholinergicznej może być tylko objawowe, nie należy robić tego całkowicie samodzielnie, bez kontaktu z lekarzem. Nie należy także całkowicie lekceważyć objawów pokrzywki cholinergicznej. Niekiedy można pomylić ją z innymi objawami chorób skóry. Dlatego też, by uniknąć poważniejszych schorzeń, należy udać się do lekarza, który zleci wykonanie niezbędnych testów i potwierdzi, czy pokrzywka rzeczywiście jest wywołana przez pot.

2 thoughts on “Pokrzywka cholinergiczna

  1. Wadas

    To mnie najbardziej wkurza. Mam pokrzywkę cholinergiczną i nie mam stosować przypraw. Ale mam też trochę nadwagę i w tym przypadku mówi się wszędzie, że im więcej przypraw, tym lepiej. Więc jedno wyklucza drugie – nie mogę leczyć jednej dolegliwości, bo sobie zaszkodzę w drugiej.

    Reply
  2. bi

    Na nadwagę jest mnóstwo sposobów. Akurat przyprawy i ostre jedzenie możesz sobie odpuścić jak masz pokrzywkę cholinergiczną. Nie będziesz miał objawów a schudnąć i tak możesz. W tym przypadku po prostu idź do dietetyka, powiedz co możesz a czego nie możesz jeść i na pewno nie będzie kłopotów z dobraniem diety redukcyjnej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =