Pokrzywka dermograficzna

Pokrzywka dermograficzna
5 (100%) 16 głosów
Pokrzywka dermograficzna to przykra dolegliwość dotykająca skórę na czas od około kilkunastu sekund do nawet kilku godzin. Związana jest z działaniem siły zewnętrznej, czyli najczęściej z bodźcem mechanicznym.

Objawy pokrzywki dermograficznej

Pokrzywka dermograficzna objawy może dawać różne, począwszy od swędzenia skóry, przez rumień i obrzęk skóry, po bąble naskórne o różnych kształtach i rozmiarach oraz żółte i białe smugi na skórze. Wszystko jest tutaj uzależnione od przyczyny pokrzywki oraz od jej rodzaju.

Przyczyny pokrzywki dermograficznej

Najczęstszą przyczyną wystąpienia pokrzywki dermograficznej są różnego rodzaju alergie skórne. Pokrzywka dermograficzna szczególnie często występuje u osób, które zbyt mocno pocierają, drapią lub uciskają swędzącą skórę. Skutkiem tego jest pojawienie się charakterystycznego zaczerwienienia skóry i bąbli – czyli pokrzywki dermograficznej. Inną przyczyną wystąpienia pokrzywki dermograficznej mogą być wstrząsy psychiczne, związane z wystąpieniem traumatycznych przeżyć oraz nerwica, a także takie schorzenia, jak atopia bądź żółtaczka.

Rodzaje pokrzywki dermograficznej

Istnieją trzy zasadnicze odmiany pokrzywki dermograficznej, nazwane dermografizmem czerwonym, dermografizmem białym oraz dermografizmem żółtym.

Deromgrafizm czerwony można rozpoznać po charakterystycznych, czerwonych bąblach na skórze, powstających w związku z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych.

Dermografizm biały cechuje się tym, że po potarciu skóry pojawiają się białe smugi, co jest efektem skurczu naczyń krwionośnych.

Z kolei dermografizm żółty odróżnia się zmianami na skórze o kolorze żółtym, które mogą sygnalizować także wystąpienie u danej osoby żółtaczki.

Leczenie pokrzywki dermograficznej

W przypadku takiego schorzenia, jak pokrzywka dermograficzna leczenie obejmuje stosowanie środków farmakologicznych w postaci leków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów oraz specjalistycznych leków, które stabilizują komórki tuczne. Można stosować także kremy zawierające mentol. Przynoszą one ulgę w dolegliwościach związanych z pokrzywką dermograficzną.

Niezwykle ważne w leczeniu pokrzywki dermograficznej jest oprócz tego unikanie niektórych zachowań, takich jak: przebywanie w pomieszczeniach o niskiej temperaturze oraz zakładanie ubrań, które mogą powodować podrażnienia skóry – szczególnie szkodliwe są ubrania wykonane z wełny.

Leczenie pokrzywki dermograficznej nie należy do najszybszych. Na pełne wyleczenie trzeba często czekać kilkanaście miesięcy, stąd w trakcie leczenia warto jest zastanowić się dodatkowo nad opieką psychologiczną.

Pokrzywka dermograficzna stanowi często sygnał od organizmu, że coś jest nie tak i konieczne jest wykonanie badań pod kątem możliwości występowania określonych schorzeń. Nie warto jest jej bagatelizować uznając, że skoro takie dolegliwości przechodzą po pewnym czasie, to nie należy się w to zagłębiać. Tymczasem pokrzywka może zacząć pojawiać się częściej i wówczas jej leczenie może trwać bardzo długo, by doprowadzić do stanu, w którym nie będzie się miało z nią do czynienia w ogóle.

2 thoughts on “Pokrzywka dermograficzna

  1. Amiczka

    No tego bym się nie spodziewała. A najgorsze, że nie powiedział tego żaden lekarz a każdy za wizytę kasuje! Mam pokrzywkę dermograficzną co jakiś czas i teraz dopiero z tego portalu się dowiaduję, że może być przyczyną ubranie z wełny. Właśnie swetry z wełny uwielbiam i noszę je jak tylko się da!

    Reply
  2. zzzz

    No to możesz już oddać swetry babci 😉 A poważnie, to niestety są tacy lekarze, których trzeba ciągną za język i jak nie zapytasz wprost to nie powiedzą sami więcej niż muszą. Inny powie, że pokrzywka dermograficzna zabrania to to i tamto. Zależy od człowieka.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5