Pokrzywka idiopatyczna

Pokrzywka idiopatyczna
5 (100%) 8 głosów
Pokrzywka to zmiany skórne o charakterze ostrym lub przewlekłym, często ma podłoże alergiczne, ale jeszcze częściej jej przyczyny są nieznane.

Co to jest pokrzywka

Nazwa pochodzi od objawów, które są bardzo podobne do bąbli, powstałych w wyniku oparzenia pokrzywą. Początkowo są białe i nabrzmiałe, z czasem się zmniejszają i przybierają barwę bardziej czerwoną. Zawsze pokrzywce towarzyszy silne swędzenie.

Pokrzywka jest efektem nadmiernego wydzielania histaminy przez komórki znajdujące się we krwi (mastocyty). Histamina powoduje nieszczelność naczyń włosowatych, wynikiem tego jest przenikanie płynu do tkanki skórnej i powstawanie zmian w postaci pokrzywki. Nie do końca wiadomo co powoduje nagły wzrost produkcji histaminy.
Ze względu na okres utrzymywania się pokrzywki, wyróżnia się jej dwie postaci:

 • pokrzywka ostra – trwa do 6 tygodni,
 • pokrzywka przewlekła – okres trwania wynosi powyżej 6 lat i może utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Najczęściej jednak pokrzywka trwa kilka godzin i samoistnie znika.

Przyczyny pokrzywki

Niestety nie można ich precyzyjnie określić, tylko w niewielkim stopniu (ok. 10%) można ją określić w przypadku pokrzywki przewlekłej. Nieco lepiej jest w przypadku pokrzywki ostrej. Przyczyny da się ustalić w ok. 40-60% przypadków, pozostałe to pokrzywka idiopatyczna, czyli o nieznanym podłożu.

Najczęstszą przyczyną pokrzywki są:

 • alergia na pokarmy,
 • alergia na leki,
 • uczulenie na środki chemiczne,
 • nadwrażliwość na wysokie lub niskie temperatury,
 • inne choroby (wątroby, tarczycy, stawów).

Objawy pokrzywki idiopatycznej

Najbardziej charakterystycznym objawem pokrzywki idiopatyzcnej są zmiany skórne w postaci zaczerwienień i bąbli, którym towarzyszy swędzenie. Czasami pokrzywka szybko znika, ale po kilku godzinach pojawia się ponownie w zupełnie innym miejscu, jest to tzw. pokrzywka wędrująca.

Często pokrzywce idiopatycznej towarzyszą dodatkowe objawy:

 • gorączka,
 • osłabienie,
 • złe samopoczucie,
 • trudności w przełykaniu,
 • duszności.

Dwa ostatnie objawy występują wraz z obrzękiem naczynioruchowym, obejmującym górne drogi oddechowe. Może on wystąpić także na powiekach i wargach, bezwzględnie konieczna jest wtedy wizyta u lekarza dermatologa.

Pokrzywka idiopatyczna objawy daje takie same, jak pokrzywka o ustalonej przyczynie, ale najczęściej przybiera postać przewlekłą.

Leczenie pokrzywki idiopatycznej

Leczenie w dużym stopniu zależy od ustalenia przyczyn jej powstania, ale zawsze potrzebne jest zastosowanie leku antyhistaminowego, który zmniejszy dolegliwości objawów, przede wszystkim zmniejszy uczucie swędzenia.

W przypadku pokrzywki alergicznej konieczne jest wyeliminowanie alergenu lub przeprowadzenie odczulania. Czasami konieczne będzie wdrożenie diety eliminacyjnej, która pozwoli na wykrycie pokarmu powodującego uczulenie. Pokrzywka wywołana innymi chorobami dodatkowo wymaga leczenia chorób.

Najtrudniejszy problem do rozwiązania powoduje pokrzywka idiopatyczna leczenie ogranicza się tylko do leczenia objawowego. W szczególnych przypadkach lekarz stosuje leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, czasami sterydowe.

2 thoughts on “Pokrzywka idiopatyczna

 1. Zorro

  To jest właśnie najgorsze, że jak pojawia się pokrzywka idiopatyczna to tylko objawowo można ją leczyć. Zwłaszcza, że nikt tak do końca nigdy nie ma pojęcia jakie są przyczyny pokrzywki ani co może mieć wpływ na to, że objawy tej idiopatycznej są mniejsze lub większe.

  Reply
 2. arytmia

  Leczenie objawowe pokrzywki idiopatycznej to nie jest leczenie dolegliwości, ale jak sama nazwa wskazuje leczenie jej objawów. W ogóle co to za bezsensowny zwrot leczenie objawowe, to najczęściej po prostu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne i nic więcej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 24 = 29