Pokrzywka na twarzy

Pokrzywka na twarzy
5 (100%) 8 głosów
Pokrzywka na twarzy to przykra dolegliwość, która może mieć wpływ na wizerunek dotkniętej nią osoby. Zmiany skórne na twarzy są szczególnie zauważalne, co obniża pewność siebie w codziennych sytuacjach. Pokrzywki na twarzy na szczęście można się pozbyć, stosując odpowiednie metody leczenia. Są one w stanie po pewnym czasie przynieść wymierne efekty, lecz trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż każdy przypadek jest inny.

Objawy pokrzywki na twarzy

Jeśli chodzi o taką dolegliwość, jak pokrzywka na twarzy, objawia się ona występowaniem charakterystycznych bąbli o różnej wielkości, które pojawiają się na krótko, a potem znikają, by pojawić się w zupełnie innym miejscu. Pokrzywka jest bardzo przykrą dolegliwością, ponieważ wpływa na wizerunek osoby, którą dotyka. Symptomy pokrzywki utrzymują się w zależności od przypadku – od kilku godzin do nawet 6 tygodni.

Przyczyny pokrzywki na twarzy

Pokrzywka na skórze twarzy może mieć różne przyczyny. W zdecydowanej większości przypadków taka pokrzywka jest wywoływana przez różnego rodzaju alergeny, do których zalicza się pyłki roślin, niektóre produkty spożywcze i dodatki do nich, leki, sierść i naskórek zwierząt oraz chemikalia.

Oprócz tego pokrzywka to także schorzenie, które może wynikać z infekcji wywołanych przez bakterie, pasożyty i grzyby, chorób autoimmunologicznych i chorób tarczycy, a niekiedy również z silnego oddziaływania na skórę wody, wysokiej lub niskiej temperatury oraz czynników mechanicznych (ucisk skóry).

Diagnozowanie pokrzywki przez lekarza

Pokrzywka na twarzy dziecka lub u osoby dorosłej przed podjęciem leczenia powinna być skonsultowana z lekarzem. W diagnostyce są stosowane natychmiastowe testy skórne oraz test stężeń swoistych IgE. W trakcie wywiadu z pacjentem można zbadać, co było przyczyną pokrzywki, tj. czy była nią infekcja górnych dróg oddechowych, choroby tarczycy (wówczas pomocne mogą być wyniki TSH oraz stężenia przeciwciał przytarczycowych), określone produkty spożywcze lub alergeny.

Leczenie pokrzywki na twarzy

Leczenie pokrzywki na twarzy obejmuje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. W przypadku, gdy ich działanie nie jest skuteczne, lekarz przepisuje zazwyczaj mocniejsze leki doustne w postaci glikokortykosteroidów. Należy jednak w ich przypadku uważać na to, by nie stosować ich zbyt długo, ze względu na możliwe skutki uboczne. W leczeniu pokrzywki na twarzy mogą pomóc ponadto chłodne okłady aplikowane na twarz oraz wypoczynek w odpowiednio schłodzonych pomieszczeniach. Dlatego warto jest regularnie wietrzyć pokój.

Jak dbać o skórę twarzy przy pokrzywce?

Skóra twarzy jest bardzo delikatna, dlatego należy w przypadku pokrzywki szczególnie uważać na to jak się ją pielęgnuje. W przypadku pielęgnacji skóry twarzy, warto jest zrezygnować z agresywnych środków, na rzecz zwykłej wody z mydłem. Ponadto nie jest zalecane stosowanie w codziennej higienie gorącej wody, która może jeszcze bardziej nasilać objawy. Dla skóry twarzy niebezpieczne mogą być także niektóre perfumy. Należy ich używać z daleka od twarzy, by uniknąć przykrych konsekwencji.

2 thoughts on “Pokrzywka na twarzy

  1. wykop

    Na szczęście jest tak, że pokrzywka na twarzy pojawia się bardzo rzadko. W wielu przypadkach atakuje ręce, ale też dekolt a twarz oszczędza. Ale jak już wyskoczy pokrzywka na twarzy, to nie jest fajne, bo po prostu boli, a twarzy nie da się dobrze umyć, bo każde potarcie to jednak dyskomfort.

    Reply
  2. filolog

    Nie tak rzadko. Pokrzywka na twarzy nie jest taka rzadka. Może się zdarzyć praktycznie w każdym przypadku. Pokrzywka na twarzy najbardziej przy tym boli i swędzi, nie polecam.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1