Pokrzywka u dzieci

Pokrzywka u dzieci
5 (100%) 10 głosów
Wysypka i czerwone bąble na skórze u dzieci mogą być oznaką wielu chorób. Nigdy tych zmian nie należy lekceważyć, a jeśli nie znikną samoistnie w ciągu kilku dni, należy udać się do lekarza.

Pokrzywka u dziecka

Pokrzywka nie jest samodzielną chorobą, ale reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne lub objawem innych schorzeń. Najczęściej jest wynikiem nadmiernej ilości histaminy, wydzielanej przez mastocyty. W wyniku tego naczynia włosowate tracą swoją szczelność, a nadmiar wydzielanego płynu powoduje zmiany skórne. Mogą mieć one postać niewielkich zaczerwienień lub rozległych zmian, występujących na całym ciele, którym towarzyszy swędzenie.

Generalnie rozróżnia się postać ostrą pokrzywki, która trwa do 6 tygodni, ale najczęściej samoistnie znika po kilku dniach oraz postać przewlekłą, która trwa powyżej 6 tygodni i może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Pokrzywka przewlekła z reguły występuje u osób dorosłych.

Przyczyny pokrzywki u dzieci

Ustalenie przyczyn w przypadku pokrzywki nie jest proste, nawet mimo szczegółowych badań laboratoryjnych. W pokrzywce ostrej udaje się je ustalić przyczynę w 40-60% przypadków. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku pokrzywki przewlekłej, w 80-90% przypadków przyczyna pozostaje nieznana, odbija się to negatywnie na możliwościach dostosowania leczenia i jego skuteczności.

Najczęstszą przyczyną pokrzywki jest alergia na:

 • pokarmy (szczególnie mleko i jego przetwory, gluten, owoce),
 • sierść zwierząt domowych,
 • leki,
 • pyłki roślin,
 • ugryzienia owadów (zwłaszcza pszczół, os i much końskich).

Z przyczyn niealergicznych pokrzywkę mogą wywołać kontakty z wysoką lub niską temperaturą, promieniami UV, środkami chemicznymi.

Pokrzywka może być także objawem innych chorób – stanów zapalnych innych narządów, np. wątroby, tarczycy, stawów lub chorób pasożytniczych, infekcji wirusowych i bakteryjnych.

Objawy pokrzywki u dziecka

Podstawowym objawem pokrzywki są zmiany na skórze, zaczerwienienie, bąble w kolorze różowym lub białym (bledną pod wpływem ucisku), swędzenie.

Pokrzywka u dziecka może spowodować także gorączkę, osłabienie, złe samopoczucie, bóle głowy, gardła. Czasami mogą wystąpić objawy, świadczące o wystąpieniu obrzęku naczynioruchowego, dodatkowo może wystąpić wtedy obrzęk stawów, błony śluzowej krtani lub gardła. Pojawiają się wtedy trudności w przełykaniu i oddychaniu. Może wystąpić także obrzęk powiek lub warg, którym towarzyszy zaczerwienienie.

Pokrzywka u dzieci – leczenie

Bardzo często objawy pokrzywki ustępują samoistnie po kilku godzinach i nie wymaga ona wtedy leczenia. W przypadku pokrzywki wędrującej lub utrzymującej się przez kilka dni, konieczna jest wizyta u lekarza, który ustali jej przyczyny i sposób leczenia. Istotnym elementem diagnozy jest wywiad, który pozwoli na określenie charakteru pokrzywki.

Bez względu na charakter pokrzywki, konieczne jest wprowadzenie leków antyhistaminowych, które zmniejszą dolegliwości. Po ustaleniu przyczyny, można wyeliminować czynniki wywołujące pokrzywkę (alergeny) lub wdrożyć dodatkowe leczenie.

2 thoughts on “Pokrzywka u dzieci

 1. Marika

  U mojego dziecka pokrzywka pokazywała się przy kontakcie z psami, ale co ciekawe, nie wszystkimi. I najlepsze jest to, że wcale nie przy kudłatych, tylko pokrzywka pokazywała się w takich przypadkach, że w życiu bym nie pomyślała, że może to być kłopot jakiś. A tu bach, krosty dosłownie po kilkunastu minutach od pogłaskania.

  Reply
 2. Pusia

  Bo reakcja alergiczna nie zależy od tego czy pies jest kudłaty, czy ma długą sierść. To w wielu przypadkach jest spowodowane tym, że niektóre rasy mają większy wpływ na pojawienie się pokrzywki nie ze względu na długość włosów ale ich właściwości alergiczne. Ale to trzeba obserwować, kiedy pojawia się pokrzywka u dziecka i analizować samodzielnie przyczyny. Nikt tego za Ciebie nie zrobi, żaden lekarza na pewno.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

65 − = 56