Przyczyny pokrzywki

Przyczyny pokrzywki
5 (100%) 14 głosów
Pokrzywka to często występujące, w przypadku alergii, schorzenie skóry. Jakie mogą być przyczyny pokrzywki i co można zrobić, by zapobiec powstawaniu tego typu zmian skórnych?

Główne przyczyny pokrzywki

Pokrzywka może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej czerwone, swędzące plamy na skórze, połączone z lekką opuchlizną, są wynikiem kontaktu z alergenem. Zazwyczaj uczulenie wywołują pokarmy, dlatego w przypadku wystąpienia pokrzywki po spożyciu posiłku, najlepiej jest przeprowadzić test w tym kierunku. Ale nie tylko żywność może być powodem wystąpienia alergii i pokrzywki. Także sierść zwierzęca oraz ukąszenia owadów mogą spowodować wystąpienie skórnych zmian.

Pokrzywka wydaje się dość niewinną dolegliwością. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku silnej alergii, zmiany w postaci zaczerwienienia i opuchlizny powiększają się, a dodatkowo mogą pojawić się nie tylko na skórze, ale również w jamie ustnej. Jeśli tak się stanie i opuchlizna jest duża, może to uniemożliwić oddychanie. Pokrzywki nie należy lekceważyć również z tego względu, iż nie zawsze jest ona spowodowana alergią. Ten objaw może być symptomem infekcji wirusowych lub poważnych schorzeń związanych z naczyniami skórnymi. Dlatego też w każdym przypadku, gdy pokrzywka pojawi się po raz pierwszy z nieznanej przyczyny, warto udać się do lekarza.

Bezpośrednie przyczyny pokrzywki

W schorzeniu takim, jak pokrzywka przyczyny mogą wynikać z bezpośredniego działania na skórę. Często w takich przypadkach pokrzywka nie jest wywołana alergią. U wielu osób pojawia się tak zwany dermografizm. Pojawiająca się wtedy pokrzywka nie jest objawem chorobowym. Jedynie w przypadku nadmiernego nasilenia tej dolegliwości warto wykonać badania, ponieważ mogą one świadczyć o innym typie pokrzywki.

W sytuacji, gdy objawy dermografizmu są bardzo nasilone, lekarz może zdecydować o konieczności podania leków przeciwhistaminowych, a niekiedy nawet o kuracji glikokortykosteroidami. Zazwyczaj jednak objawy tego schorzenia nie są tak nasilone i jedynym działaniem, jakie warto podjąć, jest unikanie urazów, które mogą spowodować wystąpienie pokrzywki. Przyczyna pokrzywki to często również zmiany temperatury. W takim przypadku również można stosować leki przeciwhistaminowe. Niekiedy skutecznym działaniem jest także przyzwyczajanie skóry do zmian, jednak taką terapię najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Alergenem wywołującym pokrzywkę może być także słońce. Również w takim przypadku nie należy leczyć jej samodzielnie, a udać się do lekarza. Takie objawy bowiem, szczególnie u kobiet, mogą być wywołane przez toczeń. Nie zawsze jednak uczulenie na słońce wiąże się z innymi chorobami. Zapobieganie wystąpieniu pokrzywki w tym przypadku polega na zmniejszeniu ekspozycji na światło słoneczne.

Pokrzywka może występować jako wynik reakcji stresowych. Często może być to połączone z tak zwaną pokrzywką cholinergiczna, która występuje wtedy, gdy na skórze pojawi się pot. W przypadku pokrzywki cholinergicznej czerwone swędzące plamy są niewielkie i pojawiają się głównie w górnej części tułowia, tam, gdzie jest najwięcej potu.

2 thoughts on “Przyczyny pokrzywki

  1. głodny

    Pokrzywka to praktycznie zawsze kłopot na kilka godzin, a czasem i długofalowy. Ale nie potrafię sobie wyobrazić jak ludzie mogą nie wiedzieć jakie są przyczyny pokrzywki. Przecież w głównej mierze powodem jest alergia. Jak ktoś ma pokrzywkę, to oczywiście może na początku nie wiedzieć, ale po 3-4 razie już chyba wszystko powinno być jasne?

    Reply
  2. Mefisto

    Taki jesteś mądry, a u niektórych osób przyczyny pokrzywki nie są tak wprost pokazywane. Może być tak, że w niektórych przypadkach są objawy pokrzywki, a w innych nie ma i na przykład po zjedzeniu takiego samego alergenu. I co wtedy mądralo? Masz na to jakiś pomysł?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 4 =